متیل استات چیست؟

17 تیر, 1402

متیل استات چیست؟، این ماده به صورت مایع بی رنگ  با بوی خاصی است و جزء خانواده استرها به شمار می آید. متیل استات یک استراستات می باشد که از تراکم رسمی اسید استیک با متانول حاصل می شود. این ماده تقریبا سمی است و بخارات آن سنگین تر از هوا می باشند. متیل استات ، نقطه جوش پایین اما درجه فراریت نسبتا بالایی دارد.

مشخصات فیزیکی متیل استات 

متیل استات فاقد مواد آلی فرار می باشد و جزء آلوده کننده های هوا به شمار نمی رود. به همین علت است که به عنوان یک حلال سازگار با محیط زیست شناخته می شود. سرعت تبخیر متیل استات بیشتر از استون است. این ماده اشتعال پذیر می باشد و در اثر سوختن آن بخارات سمی تولید می شوند. این ماده در محلول‌های اسیدی یا بازی قوی ناپایدار می باشد. متیل استات به راحتی در حلال های آلی مانند الکل ها، استرها، کتون ها و گلیکول ها حل می شود. با این حال، میزان محلولیت آن در آب اندک است. البته افزایش دما باعث می شود تا بیشتر در آب حل شود.

تولید متیل استات

روش های مختلفی برای تولید متیل استات وجود دارند. برای تولید متیل استات در صنعت از روش کربونیلاسیون استفاده می شود. این نوع واکنش ها بسترهای مونوکسید کربن را در کنار هم قرار می دهند. برای تولید متیل استات، متانول در کنار اسید استیک و در حضور اسید سولفوریک گرم می شود. روش دیگر تولید، استریفیکاسیون متانول و اسید استیک در حضور یک اسید قوی است. اسید سولفوریک یک کاتالیزور رایج می باشد که در این واکنش نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

هشدار و احتیاط

اگر به صورت دائمی در معرض این ماده قرار بگیرید، پوست شما خشک می شود و ترک برمی دارد. در تماس با چشم ها، باعث تحریک و التهاب آنها می شود. بنابراین اگر این اتفاق افتاد، چشم های خود را با مقدار زیادی آب بشویید و فورا به پزشک مراجعه نمایید. متیل استات ماده ای اشتعال پذیر است و سوختن آن باعث تولید گازها و بخارات سمی می شود. استنشاق این بخارات ممکن است موجب خواب آلودگی، سردرد و سرگیجه شود. به یاد داشته باشید که در زمان استفاده از متیل استات حتما از وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک و ماسک استفاده نمایید. 

آیا متیل استات همان استون است؟

برخی افراد تصور می کنند که متیل استات تفاوتی با استون ندارد. در حالی که متیل استات و استون، دو ماده ی شیمیایی متفاوت هستند. متیل اتانوات به عنوان یک حلال شناخته می شود و جایگزین مناسبی برای استون است. متیل اتانوات به دلیل چگالی بالایی که دارد، نقش مهمی در حذف آلاینده های سنگین ایفا می کند. این ماده، بوی کمی دارد و به همین علت از آن در صنایع مبلمان و خودروسازی استفاده می کنند. 

روش نگهداری از متیل استات

متیل استات را باید در یک محیط خشک، خنک و به دور از نور خورشید نگهداری کرد. دقت کنید که نباید در اطراف آن، اسید و قلیا قوی، نیترات ها، جرقه و منابع حرارت و شعله های باز وجود داشته باشند. ظروف نگهداری باید از جنس فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم و فولاد کربنی باشند. مطمئن شوید که درب ظروف کاملا محکم بسته شده اند. 

متیل استات چه کاربردهایی دارد؟

متیل استات در صنایع مختلفی به کار می رود و بیشتر به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در صنایع رنگ و رزین و چسب، لوازم آرایشی، خودروسازی، کشاورزی، غذا و دارو، روکش ها و پوشش دهنده ها، نساجی، ترکیبات شیمیایی و ... کاربرد دارد. 

سخن پایانی

متیل استات یک ماده شیمیایی پرکاربرد است که به عنوان یک حلال خوب شناخته می شود. در هنگام استفاده از متیل اتانوات باید نکات ایمنی مانند دستکش، ماسک و عینک رعایت نمود. در غیر این صورت ممکن است سلامت انسان به خطر بیفتد.